Výherní automaty - Průmysl i zábava
Výňatek z knihy nakladatelství Olympia Praha 1999, Edice Sazka, autor: Ivo Kasal
Výherní automaty - 100 let historie v Evropě a v českých zemích
Evropa - Od mechaniky k elektronice
Z evropské mapy výrobců výherních automatů:
České země
I. etapa: 1918-1990
Historie se stále opakuje
Pokud někomu nestačí výpověď Ohiova syna jako demonstrace poměrů kolem výroby a provozování výherních automatů v Semilech, je k dispozici řada dalších materiálů s podobnou notou, tedy o nepřízni úředních míst, jež zřejmě dobře znají i současní provozovatelé. Historie se neopakuje pouze v Americe, ale i v Čechách.
Zemské četnické velitelství pro Čechy odd. v Jičíně, stanice v Semilech č. 47. Č.j. 752. Ze dne 24. února 1926:
Na zdejší stanici došlo oznámení, že Josef Vaněk starší ze Semil čp. 450 vyrábí hrací automaty "Forbes" a "Forbeson" a nemá svoji provozovnu, ve které má parní pohon, schválenu. Dále že v provozovně má celuloid a že též není dostatečně dle předpisů opatřen. V důsledku učiněného oznámení bylo zjištěno, že Josef Vaněk má pod čísl. jedn. 431149 z roku 1924 od Okresní správy politické v Semilech vystaven živnostenský list pro obchod s výherními automaty s pevným stanovištěm v Semilech čp. 450 a jest živnostenský list zapsán pro volné a řemeslné živnosti pod číslem 238. Při šetření bylo zjištěno, že se v místnosti nachází na 4 kilogramy celuloidu a asi přes 15 desek, na kterých byl celuloid nalepen. V místnosti dělnictvo při konaném šetření kouřilo.
Reaguje Protokol sepsaný u městského úřadu v Semilech dne 8.3.1926: Předvolaný Josef Vaněk starší, když mu obsah oznámení stanice četnické v Semilech sdělen, namítá následující:
V roce 1924 jsem se hlásil u Okr. Politické správy v Semilech o povolení ku provozování živnosti výroby výherních automatů, bylo mi sděleno, že z toho důvodu, že nejsem vyučen, nemůže mi býti výroba povolena, nýbrž pouze prodej výherních automatů. Tento obchod s výherními automaty byl mi také povolen. Automaty sám nevyrábím, nýbrž pouze z koupených součástek dohromady sestavuji. Součástky tyto odebírám: Kovové součástky od fy Vaněk a Ochsenbauer v Praze VIII, dřevěné skříňky od fy. Fr. Janouch v Semilech, desky s lepením celuloidu a s vrtáním od fy. Arbor v Debři, klempířskou práci od J. Šindeláře v Rybnících. Pokud se týče celuloidu, sděluji, že právě den před tím mi přišla nová zásilka, kterou jsem pouze rozpakoval, abych ji prohlédl a poslal firmě Arbor v Debři. Připomínám, že nikdy větší zásilku celuloidu nemám. Celuloidové desky jsou uloženy v uzavřené skříni. Připouštím, žepři příchodu četnictva někdo kouřil. Pravidlem však to není, poněvadž já sám, nejsa vůbec pojištěn, na to dbám, aby se nekouřilo. Místnost, ve které obchod provozuji v domě čp. 183 v Podmoklicích, sice pro můj obchod schválena nebyla, ale jsouc dřívější provozovnou tovární, jistě časy schválena byla. O schválení jsem nežádal z důvodu, že jsem se domníval, že pro obchod, nikoliv živnost, zvláštní schválení nepotřebuji. V tom případě, že by zákon připustil, abych povolení k výrobě výherních automatů mohl obdržeti, budu o živnost v rozsahu tom žádati. Skončeno a podepsáno.
Do trestního rejstříku však bylo zapsáno, že pan Josef Vaněk se dle oznámení četnické stráže dopustil přestupku dle §11 a 14 živnostenského řádu a provozoval živnost vároby výherních automatů bez potřebného živnostenského oprávnění. Za to obdržel pokutu Kč 100,- ve prospěch reservního fondu Okresní nemocenské pokladny v Semilech, v případě nedobytnosti k vězení v trvání 10 dnů. Josef Vaněk se dne 1. dubna 1926 odvolal, ale Zemská politická správa v Praze jeho odvolání dne 26. dubna 1926 zamítla.
18. května 1926 Josef Vaněk Okresní politické správě v Semilech sděluje:
Josef Vaněk, obchodník v Semilech čp. 450 oznamuje, že rozšiřuje svoji živnost tj. obchod výherními automaty (živnostenský list 15-185 č.j. 43.149 z r. 1924) o výrobu různých automatů prodejních, výherních, automaty na mytí hostinských sklenic, automatů elektrických a respektive zařízení, které činí z běžného a obyčejného přístroje automat. Výrobu provozovati budu v Podmoklicích v továrně pí Boženy Netíkové způsobem po továrnicku. Veškeré automaty jsou duševním majetkem a vynálezem mojí firmy a nevyrábí se v této době nic podobného, Takže nezasahuji do žádné živnosti vázané průkazem způsobilosti a většina mých věcí jest buď chráněna zákonem neb předmětem patentu. Žádám proto zdvořile, by tato moje odpověď byla vzata na vědomí a můj živnostenský list rozšířen o klausuli "Výroba automatů", resp. Vydán nový při vrácení starého s výše uvedeným číslem. Josef Vaněk
Okresní politická správa v Semilech č.j. 17.969 - 15 V/1219ze dne 29.5.1926 žádá, zda Josef Vaněk nebude ze živnosti výroby různých automatů po továrenskou vyloučen.
Policejní ředitelství v Praze č.j. 216328 ze dne 17.srpna 1926:
Sděluji se, aby továrník Josef Vaněk v Semilech byl vyrozuměn, že ku prodeji automatu "Forbes" nepotřebuje zvláštního povolení. Ku provozování pak připuštěny jsou již výnosem Zemské správy politické v Praze ze dne 29. dubna 1926 č. 123802 ai 26 a jest k němu ovšem zapotřebí úředního povolení, které ovšem lze udělovati jen pro určitou místnost, jakožto kočovné přenosné provozování jest z technických důvodů nemožné.
Zemská správa politická v Praze č. 415526 ai 26, 8/B-925/1 ai 26 ze dne 23.10.1926: určeno Josef Vaněk v Semilech, výroba peněžních automatů "Forbes", Okresní správě politické v Semilech:
Ministerstvo vnitra bylo upozorněno, že Josef Vaněk, výrobce peněžních automatů "Forbes" v Semilech opatřuje své automaty nápisem "Povoleno ministerstvem vnitra a ministerstvem financí". Ministerstvo vnitra žádné povolení Josefu Vaňkovi nedalo. Na základě výnosu ministerstva vnitra ze dne 19.10.1926 číslo 57569/5 ukládám tamnímu úřadu, aby věc vyšetřil a shora jmenovaného vyzval, aby se postaral o odstranění zmíněmého nápisu u automatů, které již uvedl do obchodu, při čemž se upozorňuje na zdejší výnos ze dne 29.IV.1926 číslo z. sp. p. 123802 8/B-925. O výsledku šetření budiž sem s urychlením podána zpráva a protokol s Vaňkem sepsaný sem přiložen. Za presidenta: Zeman
Okresní politická správa v Semilech odpovídá dne 6.XI.1926:
Oznamuji, že výrobce peněžních automatů Josef Vaněk své automaty "Forbes" nápisem "Povoleno ministerstvem financí" neopatřuje, pouze návodem, který se připojuje. Jiného nápisu Vaněk na automaty "Forbes", které až dosud zhotovil a prodal, jakož i nadále neužívá.
Okresní politická správa v Semilech č.j. 3871.15-V/1819.1 z 8.2.1928 - výměrem ze dne 21.3.1927 č. 10234 byl živnostensko-policejně schválen projekt výstavby továrny na automaty a kontrolní sčítací pokladny s elektrickým pohonem.
Bekenntnis zur allgemeinem Erwerbsteuer für das Jahr 1943:
V přiznání k všeobecné dani výdělkové za rok 1943 firma Josef Vaněk Semily udává, že měla v továrně 9 zaměstnanců, a to jednu úřednici, jednoho dílovedoucího a sedm dělníků. Byl docílen obrat 489.265 Kčs.
Okresní národní výbor v Semilech dne 16. března 1950 uvalil na firmu Josef Vaněk, výroba a oprava různých automatů v Semilech, národní správu. Národní správcem ustanovil Sdružený komunální podnik města Semil v Semilech.
V muzeu Forbes nenajdete
Žádný z Vaňkových Forbesů není ani v semilském muzeu. Snad jediný muzejní exponát výherních automatů je další model, který na českém trhu uspěl, a sice Bajazzo v Muzeu hlavního města Prahy (pův. výrobce Max Jentzsch & Meerz, Lipsko, viz evropská kapitola). Přístroj na snímku ovšem není odtamtud, ale ze soukromé sbírky Richarda Bureše, prezidenta Komory zábavního průmyslu. Je to přístroj mimořádně dobře zachovalý, plně funkční. Výrobce není uveden, a tak o něm lze spekulovat, přičemž se nedá ani vyloučit, že byl podle německého vzoru vyroben v Čechách. Ostatně dva nevýherní přístroje firmy Josef Mach Semily jsou od svých původních německých vzorů také k nerozeznání.
Stejně jako Forbes je i Bajazzo z měkkého dřeva, součásti jsou mosazné, včetně otvoru pro vhození mincí a misky pro odběr výhry. Plátno je zelené barvy a "panáček" dokonale řemeslně provedený. Zde vyobrazený model byl povolen k provozování firmě Lad. Martinů v Praze II, Myslíkova 20 na základě povolení Zemské politické správy v Praze ze dne 14. listopadu 1925 č. 440.597 ai 1925-28b 2297/2 1925, licencí Policejního ředitelství v Praze z 19.XI.1925 č. 332285. Hra tato podle rozhodnutí ministerstva financí ze dne 2.9.1925 č. j. 111.643/25/IIB/5a neporušuje loterní důchodek. Dotazy a stížnosti bylo možno adresovat na provozovatele.
|
|
|
Detail českých instrukcí |
Pohled na vnitřní mechaniku |
Bajazzo s českými popisky, výrobce neznámý |
Jak se hrálo na přístroji Bajazzo:
Návod již vytištěný, nikoli pouze napsaný strojem, nalezneme za tabulovým sklem čelní stěny.
Nedospělé mládeži (do 16 let) je hra na tomto automatu zakázána. Pořad hry:
- Vhoďte jeden neopotřebený dvacetihaléř shora vpravo!
- Vyčkejte, až peníz spadne dolů, načež knoflíkem na právě straně straně točte vpravo až klapne péro!
- Točením knoflíku levého pohybujte šaškem sem a tom, aby zachytil do svého klobouku kuličku, spadající z horšího otvoru skupinou tyček. Zdaří-li se to, vyhodí automat samočinně výhru na dolení hvězdici označenou střídavě 40-60-40-80 haléřů.
|