Trh zábavy
9/ZÁŘÍ 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Ovládání a kontrola bílé koule

Toto téma je takřka alfou i omegou veškerých poolbilliardových disciplín a otázkou diskutovanou nejen mezi zkušenými hráči, ale i mezi naprostými začátečníky.

Postavíte-li pozici na kulečníkovém stole a zeptáte se deseti hráčů, je více než pravděpodobné, že dostanete na její řešení deset různých odpovědí. Taková je skutečnost. Takřka co hráč to jiná mentalita a přístup ke hře a tudíž i řešení jednotlivých situací. Základem však zůstává, že veškeré vzniknuvší problémy ve hře se pokud možno řeší tím nejjednodušším způsobem, který je možný. A zde se dostáváme k dnešnímu tématu a tím je ovládání a kontrola bílé koule. Ta není možná, nevíme-li co vlastně bílá koule po strku udělá, jakým půjde směrem a především jakou rychlostí. A to nejen koule bílá, ale i koule hraná. Co nám bude platné, budeme-li si perfektně nahrávat, když nám hraná koule ani do kýžené kapsy nedojde. Připravil jsem si pro vás tři názorné ukázky, ze kterých je zřejmé, co bílá i barevná koule po strku udělá a především jakou rychlostí budou obě tyto koule směřovat do kýženého prostoru.


Obrázek 1

Obrázek 2

Obrázek 3

Představme si, že bílou kouli hrajeme silou 10 mph správným směrem a míříme na půlku koule barevné. Tak jak je na obrázku znázorněno, síla, kterou bílé kouli udáme, se rozloží přesně na polovinu a koule barevná se námi zvoleným směrem vydá silou 5 mph a barevná taktéž. Jak jednoduché, ale věřte, že mnoho hráčů si tuto skutečnost vlastně vůbec neuvědomuje.

Obě tyto ukázky jsou vlastně jen logickým znázorněním toho, co již bylo napsáno výše. U obrázku č.2 se síla úderu rozloží v poměru 3:1, to znamená, že koule barevná převezme 3/4 energie námi udané kouli bílé a na kouli bílou zbývá již jen čtvrtina její původní energie. Stejný princip funguje i u obrázku č.3. Bílá koule překrývá, či chcete-li trefuje barevnou jen z jedné desetiny, tudíž barevné předává jen jednu desetinu své energie a silou zbylou se vydává na trasu sama.

Nutno podotknout, že tento princip funguje naprosto 100%, hrajeme-li bílou kouli tágem na střed. Pak se koule chovají dle znázorněných ukázek. Přeji vám mnoho trpělivosti při tréninku a příště zase z jiného soudku.

Miloš Vizingr (V.V.)

 Logo Billiard info