Trh zábavy
6/ČERVEN 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Reportáž s JUDr. Ivo Kasalem
Ptali jsme se za Vás...

JUDr. Ivo Kasal se kolem herního průmyslu pohybuje již jedenáct let. Zastupoval zájmy Konsorcia Fair Play při přípravě zákona o loteriích a naformuloval nejdůležitější paragraf zákona, umožňující provozování výherních automatů na leasing ze zahraničí. Prolomil monopol zahraničního obchodu a pro Fair Play Liberec zajistil náskok - oprávnění dovážet výherní automaty. Do roku 1994 vykonával funkci prezidenta Asociace distributorů hracích přístrojů. Založil časopis ForBest a v r. 1992 uspořádal první výstavu automatů v Československu - v Piešťanech. Další již byla v Praze U hybernů. Tak vznikla tradice malých odborných výstav, kterou udržuje jeho výstava FORBES, každoročně pořádaná na podzim ve Veletržním paláci. Kasal svůj záběr ještě rozšířil a dnes se věnuje loteriím jako celku. Píše o nich knihy, publikuje články a připravuje vznik České loterní komory, jako reprezentanta celého herního průmyslu. Na svých četných zahraničních cestách navázal kontakty s předními loterními publicisty a jeho práce již najdete v nejprestižnějších světových knihkupectvích, jakým je např. Gamblers' Bookshop v Las Vegas. A to je důvod, proč jsme mu položili pár otázek.

Fotografie - JUDr. Ivo Kasal Česká odborná veřejnost Vás dnes zná především z časopisu Trh zábavy, kde jste v minulosti publikoval své právní názory na řadu problémů spojených s provozováním výherních automatů a kde nyní vychází výňatky z Vaší knihy na stejné téma. Čemu všemu se dnes věnujete a jaká je Vaše vazba na obor výherních automatů?
   Nejsem a ani nemohu být členem žádné profesní organizace sdružující výrobce, distributory nebo provozovatele výherních automatů, protože jimi prostě nejsem. Působím jako advokát a ekonomicko-organizační poradce od samého vzniku soukromého loterního prostředí. Nejdůležitější penzum práce odvádím ve prospěch Komory zábavního průmyslu, kterou zastupuji v Hospodářské komoře České republiky a která je členem UNASO, pro něž příležitostně plním funkci tiskového mluvčí tam, kde je zapotřebí písemný, ovšem netechnický projev, který náleží ing. Tomínovi. Na televizní vystoupení si netroufám nikdy. Vedle toho dnes vykonávám "funkci" koordinátora přípravy vzniku nového subjektu - České loterní komory. Velké množství času také věnuji přípravě výstavy FORBES (pořádané mou firmou Alois Sandbach s.r.o.), která se letos uskuteční ve dnech 18. a 19. října ve Veletržním paláci. Je to výstava tradiční, jejímž smyslem je jen a pouze obchod a nic jiného. Prostě chci, aby se na jednom místě potkali ti, co chtějí prodat s těmi, kdo chtějí koupit a také chci vědět, že každému kdo vystavuje, se náklady na výstavu několikanásobně vrátí. A dělám pro to všechno. Také si myslím, že když jsem se rozhodl v oboru loterií radit a pomáhat jeho rozvoji, potom musím umět odpovědět i na otázky z historie. Proto navštěvuji archívy a studuji. Výsledky své snahy si nenechávám pro sebe, takže po knize o výherních automatech spatří světlo světa i kniha "Losy v srdci Evropy - Od klasických ke stíracím", která je nyní v tisku. Dnes však již pracuji na své 4. knize s pracovním názvem "Světová a evropská kasina". A je to práce krásná.

Přiznal jste se, že pro UNASO plníte funkci příležitostného tiskového mluvčí. Skončila výstava Svět zábavy a jeden z častých dotazů kolegů novinářů se týkal spolupráce jednotlivých firem dovážejících, vyrábějících, distribuujících a provozujících automaty. Kdo vlastně reprezentuje tento obor a jaké jsou vztahy mezi jednotlivými profesními organizacemi? Jak je dnes možno charakterizovat UNASO a kdo jsou vlastně jeho členové? Kdo stojí v čele a jaké jsou jeho orgány?
   Základy UNASO byly položeny v r. 1993, kdy počet původních asociací sdružujících výrobce, distributory a provozovatele výherních automatů nezaručoval jediný, zřetelný a dostatečně reprezentativní hlas celého oboru. Po řadě jednání mezi sdruženími tak vzniklo UNASO (název je složeninou slov "unie asociací"). Dnes je UNASO jediným reprezentantem oboru navenek, tzn. vůči Ministerstvu financí, státním institucím a orgánům. Tohoto privilegia se jeho členové dobrovolně a ve prospěch celého oboru vzdali. Nebylo to zrovna jednoduché, protože právě tyto kontakty byly projevem samostatnosti a nezávislosti. UNASO má dnes čtyři členy a jsou to profesní organizace ADHP- Asociace distributorů hracích přístrojů, Komora zábavního průmyslu, APZ - Asociace průmyslu zábavy a Severomoravské sdružení provozovatelských firem. V čele UNASO stojí od samého počátku prezident, kterým se hned v r. 1995 stala ing. Lidie Vajnerová a v následujících obdobích byla ve své funkci vždy potvrzena. Tajemníkem je již řadu let JUDr. Jan Šnajdr. Základy činnosti UNASO však leží ve vzájemných konzultacích, které probíhají na Valné hromadě UNASO, kde se scházejí reprezentanti všech jeho členů. Schůze jsou pravidelné a řeší základní problémy oboru. Obvykle jim předchází schůze Prezidia nebo jednotlivých odborných komisí. Sídlem UNASO je Praha.

Jak velkou výseč celkového trhu výherních automatů UNASO reprezentuje?
   Zodpovědět tuto otázku není příliš jednoduché, protože se mi často stává, že mé odhady týkající se firem stojících mimo všechna vyjmenovaná sdružení nejsou úplně přesné. Osobně se však domnívám, a potvrzují mi to údaje z terénu, že UNASO a jeho členové (včetně vlivu distributorů) reprezentují zhruba 75 % celého trhu výherních automatů. Ovšem i těch 25 % firem se tak či onak s činností UNASO seznamuje. Například mne překvapilo, že se některé organizace čas od času prezentují výsledky naší práce. Například využívají hotových směrnic, formulářů atd., které získávají od našich firem. Je to škoda, protože při přenosu dat dochází ke zpoždění a chybám, které jsou pak omylem přičítány i nám.

Říkáte, že je to škoda. Ale až dosud nebyla adresa UNASO nijak jinak, než prostřednictvím Black Jacku k dispozici. Jak se tedy navazuje spolupráce s UNASO?
   To si myslím není problém. Adresa UNASO je známa prostřednictvím více médií, např. i Trhu zábavy. Když někdo zájem má, najde si spojení vždy, například přes Ministerstvo financí. Spíše se zdá, že některé firmy mají pocit, že nemusejí platit žádné příspěvky a přesto se k informacím dostanou nějakou oklikou. Dnes je na českém trhu přibližně 380 provozovatelských firem, z nichž 25 % "lape" po informačním dechu. Jejich, byť i jen částečná neznalost oboru, potom způsobuje problémy. Podívejme se například na jejich postoj spojený s kauzou odvodu části výtěžku. UNASO zaujalo správné stanovisko, dnes podpořené dvěma rozsudky soudů, ihned. Proč? Protože je prostě v kontaktu se státními institucemi a předními odborníky oboru. Kdyby byly i tyto firmy členy některého ze sdružení, určitě by si nechaly poradit.

A jak je to v jiných loterních aktivitách? Existují také sdružení? Jaké jsou kontakty UNASO na jiné loterní organizace, např. Sazku, Fortunu, Tipsport atd.?
   Je naprosto samozřejmé, že tak jak vznikaly asociace naše, měly podobné dostředivé tendence i jiné loterní aktivity. Hned počátkem 90. let tak vznikla asociace kasin a ostatní, kterých v určitém loterním oboru nepodniká tolik (bingo, číselné loterie) se alespoň občas setkávali, neboť asociace o pár členech asi neměla význam. Kontakty UNASO jsou od podepsání Memoranda lepší než byly v minulosti, kdy samozřejmě existovaly také. UNASO již od samého začátku stálo o realizaci myšlenky nějakého "Klubu 202", v němž by byly sdruženy subjekty podnikající podle loterního zákona. Dnes se podpisem Memoranda otevřela cesta ke vzniku "superasociace", tedy profesního sdružení firem různých loterních aktivit. Pracovně pro ni používáme termín Česká loterní komora. Jak se ale bude jmenovat skutečně, pokud vznikne, to se ještě neví.

Jaké jsou možnosti spolupráce s MF, Parlamentem a jinými významnými organizacemi, jako například Hospodářskou komorou ČR?
   UNASO si hned v r. 1995 vytklo za cíl reprezentovat výherní automaty navenek, a to před všemi subjekty. Ministerstvo financí a Parlament v to počítaje. Je tedy jasné, že jeho zástupci se legitimně snaží "být v obraze" a reagovat na všechny připravované změny dotýkající se oboru, a to nejen loterií, ale i předpisů doprovodných nebo zdánlivě nesouvisejících, jako je například zákon o zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti. Řada firem stojících mimo naše sdružení měla v minulosti problémy s daní z příjmu, DPH a jinými předpisy, protože prostě nepovažovala jejich dosah za návazný na naše aktivity. Časem se konzultace projevily v nárůstu našich členů. Stejné jevy pozoruji i na zasedáních jiných mimoloterních profesních sdružení, členů Hospodářské komory ČR. Z jejich problémů a vývoje se můžeme učit samozřejmě také. Některé jejich zájmy byly s námi společné, jako např. Asociace venkovní reklamy při přípravě zákona o obecních daních. Udržování kontaktů je podle mého názoru vždy prospěšné.

Jaké jsou vztahy UNASO k zahraničí?
   UNASO ani jeho jednotliví členové již nejsou členy žádných mezinárodních seskupení. To víceméně očekáváme od oné "superasociace". Důvody byly prosté - finanční. Horentní sumy, které jsme měli platit do Bruselu na organizaci EUROMAT přesahovaly celý náš roční rozpočet... UNASO je však v kontaktu zprostředkovaně. Například vždy při svých zahraničních cestách navštěvují jeho představitelé nebo spolupracovníci, jako třeba já, profesní sdružení dané země. Naposledy jsem například hovořil s prezidentem americké asociace na výstavě v Las Vegas nebo prezidentem asociace arabských zemí v Dubaji. Tyto kontakty jsou ale samozřejmě spíše zdvořilostní, i když i tady jsou zajímavosti, které můžeme převzít či použít.

A na závěr, co by podle Vás oboru výherních automatů nejvíce prospělo?
   Vyhnu se chimérám a nereálným přáním, které nemůžeme nijak ovlivnit. Za prvořadý úkol považuji těsnější spojení a spolupráci v okruhu vzájemné informovanosti firem provozujících výherní automaty. Může tomu pomoci i tento článek, protože očekávám, že si představitelé firem ze zbývajících 25 % trhu uvědomí, že těch pár korun na příspěvcích UNASO své ovoce jistě přinese. Proč se sami pídit po textech formulářů, směrnic atd., když je možnost být u zdroje informací v kterékoliv z našich asociací, prostřednictvím nichž by byli i členy UNASO? Proč se vystavovat následkům úvah a dobrozdání "lokálních" expertů, kteří se k problematice loterií dostávají jen okrajově? Proč nevyužít výsledků dlouhodobé práce těch, kteří se loteriím věnují jako své hlavní profesní aktivitě?

A na závěr kontakt:
UNASO
Vodňanská 226
Praha 9
e-mail: unaso@mbox.vol.cz, kasal@comp.cz