Archivace dat: nejdůležitější je zvolit vhodné médium
Přečetli jsme za Vás...
Zálohování či přenášení důležitých dat je velmi důležitou součástí práce s počítačem. Ať už jde o uchování stávajících dat v bezpečí nebo jejich přenášení mezi více počítači, vždy je dobré vědět, které médium je pro danou činnost nejvhodnější. Na trhu jich je dnes velký výběr a ne všechna se hodí na jakékoliv použití. Na životnost médií jsme se zeptali v pěti velkých i malých počítačových firmách.
Doživotní záruka u médií je většinou nepoužitelná
Většina výrobců, zejména u disket, uvádí, že na jejich zboží se vztahuje omezená
doživotní záruka. Z toho by se kupující mohl mylně domnívat, že i když bude reklamovat
disketu po několika letech používání, dostane za ni zdarma náhradní. Bohužel
doživotní záruku drží samotný výrobce, a ne lokální prodejce. Vadné médium je třeba
odeslat do servisního střediska výrobce, které se ve většině případů nachází ve Spojených státech amerických. Náklady na
reklamaci jedné diskety tedy ve většině případů výrazně překročí cenu nové.
Pokud by se reklamující chtěl obrátit přímo na prodejce, většinou také neuspěje. U chyby média totiž není jasně prokazatelné, zda je zaviněna výrobcem či špatným používáním, a proto může prodejce reklamaci odmítnout. Zákazník se potom může obrátit na soud, a ten si vyžádá vyjádření soudního znalce. Ovšem i v případě kladného výsledku vynaložené úsilí rozhodně neodpovídá ceně nového média. Nejjednodušší je se před jeho nákupem zeptat přímo v obchodě, jak je to s případnou reklamací, protože v drtivé většině její úspěch závisí pouze na ochotě prodavače.
Při přenášení hraje důležitou roli odolnost
Média, která jsou využívána k přenášení dat, by měla být mnohem odolnější vůči okolním vlivům. To je třeba brát v potaz zejména při použití magnetických médií, jako jsou třeba diskety či ZIP disky, protože jsou mnohem méně odolné než třeba disky CD-RW, využívající optické technologie.
Dále je vhodné při přenášení dat uvážit rozšířenost média. Vždy se vyplatí koupit to nejrozšířenější a třeba i trochu dražší zařízení, které však zajistí jeho maximální použitelnost. Ideální na nenáročné přenášení dokumentů jsou diskety a přepisovatelné CD-RW disky, které lze přečíst v převážné většině dnes používaných počítačů. "Naopak v případě mechanik jako ZIP, JAZ či LS120 jde o okrajové, cenově nepříliš výhodné technologie, rozšířené mezi minimem uživatelů." říká Zdeněk Zahrádka z firmy Hewlett-Packard.
Archivace vyžaduje velkou kapacitu
Na médium určené pro zálohování velkého množství dat jsou kladeny úplně
jiné požadavky. Jeho hlavním parametrem je kapacita, která určuje, za jak dlouho je nutné přikoupit další. Na to potom navazuje i jeho cena, která rozhodně nesmí být příliš vysoká. Na odolnost tentokrát není kladen takový důraz, protože se obvykle archivovaná data často nepřenášejí. Mnohem důležitější je trvanlivost média, která zaručí bezpečnost dat i po delší době. "Díky minimální ceně a vysoké kapacitě jsou proto pro archivaci nejvhodnější zapisovatelné CD-R disky, na které se podle typu vejde 650 až 700 MB dat," říká Aleš Zavoral z firmy Alzasoft. Cena levnějších CDR disků se pohybuje kolem 20 Kč za kus, přepisovatelné CD-RW pak stojí od 50 Kč za kus.
Diskety jsou rozšířené, ale ne příliš spolehlivé
Magnetická média jsou méně odolná. Používají totiž k záznamu dat magnetickou vrstvu, která je citlivá k vnějším vlivům. Může ji poškodit téměř jakékoliv magnetické nebo elektromagnetické pole, se kterým přijde do styku. Také díky způsobu přenosu dat, kdy čtecí hlava přichází do styku s povrchem média, je životnost znatelně omezena. Přesto jsou pořád velmi rozšířená a hned tak nevymizí.
"Nejrozšířenější magnetické médium pro ukládání dat je přes veškeré své nedostatky stále disketa," tvrdí Josef Hrabáň z firmy Elap. To by z ní dělalo ideálního pomocníka na přenos dat, nebýt několika závažných omezení. Její dnes již nedostačující kapacita 1,4 MB a hlavně malá spolehlivost nutí uživatele hledat náhradní řešení. " Vždyť už
při druhém a dalším zápisu zde již prakticky nemůžeme hovořit o spolehlivě uložených datech," radí Zdeněk Zahrádka. Proto je
velice důležité si vždy po uložení důležitých souborů ověřit, zda jsou v pořádku. Stačí disketu vysunout a opět vložit do počítače a potom z ní data kamkoliv zkopírovat, což ověří jejich bezpečné uložení.
Alternativním řešením je zejména ZIP disk, který překonává disketu hned v několika ohledech. Díky lepšímu ochranému obalu je více odolný vůči mechanickému poškození a prachu. Také kapacita je více než dostačující, ve starší verzi nabízí ZIP 100 MB, a v novější dokonce 250 MB. Starší 100MB varianta je už poměrně rozšířená, ale rozhodně to není standardní součást každého počítače a je lepší si předem ověřit, zda je cílový počítač vybaven příslušnou mechanikou. Cena interní 100MB mechaniky je přibližně 2500 Kč a interní 250MB varianta přijde na 4500 Kč. Cena levnějšího 100MB média se pohybuje okolo 500 Kč a dražší 250MB přijde přibližně na 600 Kč.
Konkurenci ZIP představuje i málo používaný disk LS-120, který je schopen přečíst jak klasické diskety, tak i speciální 120MB disky. Ty jsou podobně jako ZIP disky podstatně odolnější než obyčejné diskety, ale díky malému rozšíření je jejich použití značně omezeno. Prodává se pouze přenosná varianta s USB rozhraním za 6350 Kč a médium je za 375 Kč. Pokud je potřeba přenášet větší objemy dat, lze využít zařízení JAZZ. Médium má kapacitu rovnou 2 GB, ale jeho cena je také podstatně vyšší. Interní mechaniky stojí přibližně 16 000 Kč a médium se prodává asi za 3 600 Kč.
Optická média jsou levná a trvanlivá
Optický záznam je prováděn bezkontaktně laserem, což médium nenamáhá a zaručuje dlouhodobou spolehlivost. Stále více rozšířené vypalovací mechaniky CD-R a CD-RW disků nabízí cenově nenáročnou alternativu k magnetickým médiím. Na
rozdíl od nich jsou mnohem odolnější, poskytují výrazně větší kapacitu za mnohem nižší cenu a jejich trvanlivost je nesrovnatelně větší. "Pokud se nepoškodí špatným zacházením, vydrží i desítky let:" říká František Zelenka z firmy ProCA. při ceně jednoho CDR média okolo dvaceti korun je to
jednoznačně nejlevnější způsob uchování dat. K nevýhodám patří o něco složitější způsob záznamu dat, ale většina vypalovacích programů nabízí jednoduše pochopitelné průvodce, kteří celý proces usnadní. Většina CD-RW mechanik je navíc dodávána s programem podporujícím paketový zápis, který umožní ukládat data na disky jako na i klasická média pouhým kopírováním. Ceny mechanik CD-R/CD-RW se pohybují podle značky a výkonu mezi pěti až třinácti tisíci korunami.
Václav Vlček, MF DNES
|