Trh zábavy
5/KVĚTEN 2002  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky
STAVBA STÁNKU
BOOTH CONSTRUCTION
FORBES 2002


Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Forbes 2002
Trh zábavy požádal pořadatele výstavy Forbes JUDr. Ivo Kasala o rozhovor,
o knihách, České loterní komoře a výuce herního práva na univerzitě

 JUDr. Ivo Kasal 
TZ:
Po pár letech končíme v Trhu zábavy s publikováním výňatků z vaší práce o výherních automatech. Napsal jste v mezidobí nějakou jinou knihu, se kterou bychom mohli opět na pokračování seznámit naše čtenáře?

I.Kasal:
Od roku 1998, kdy jsem odevzdal do tisku knihu o výherních automatech jsem nezahálel. Napsal jsem další dvě knihy, z nichž jedna již vyšla tiskem a druhá spatří světlo světa v průběhu několika následujících měsíců. Čtenáři Trhu zábavy si budou moci přečíst poslední kapitolu z knihy Edice Sazka, vydané v nakladatelství Olympia v r. 2001 pod názvem " Losy v srdci Evropy", jež je zaměřena na české loterní instituce a jejich zaměstnance. Seznámí se s těmi, kdo loterie řídili a jaké podmínky museli splnit, aby se této práci mohli věnovat. V přípravě k tisku je nyní i moje další práce s názvem "Kasina - centra napětí a zábavy". Vedle nejstarších dějin se věnuje celkem 17 nejznámějším kasinovým centrům celého světa. Jsem přesvědčen, že Trh zábavy získá práva k přetiskování i této knihy.
Se psaním knih mám spojeny hezké zážitky z různých zemí, kde jsem navázal přátelství především s pracovníky archivů a muzeí. Protože nejsem dokonale jazykově vybaven a v archivech se musím zabývat studiem původních materiálů v němčině, angličtině, francouzštině a italštině, docházelo často i ke komickým situacím. Někdy jsme se pro vzájemnou neznalost jazyků prostě jen na sebe smáli. Největší problémy jsem měl v Belgii a Itálii. Ne však jazykové, ale pro jazyk připravované knihy. Když např. v Sanremu zjistili, že kniha bude jen v češtině, odmítli se se mnou vůbec bavit. Na druhou stranu velmi rád vzpomínám na Monako, kde jsem se dostal k těm nejcennějším materiálům.
Získávání materiálů stojí hodně času a peněz, a proto mne mrzí, že si výsledky mé práce čas od času přisvojují jiní "autoři". Tak například v posledním čísle časopisu Le Cigare and Pipe vyšel článek podepsaný jistým Tomášem Tulingerem, který porušil český autorský zákon a bez uvedení zdroje "vybral" mou knihu o výherních automatech. "Zasvěceně" píše o české historii v Semilech , rozebírá dějiny obou rodů výrobců automatů a různě se "zamýšlí". Naprosto bez ostychu dokonce doslovně opsal celou jednu pasᾅ Protože to udělal pro honorář, nenechám si celou záležitost samozřejmě líbit.

TZ:
Jste koordinátorem přípravy vzniku České loterní komory. Co je nového na tomto poli?

I.Kasal:
Dne 18. dubna 2001 podepsalo celkem 12 firem tzv. Memorandum, tj. dokument o vzájemné spolupráci. Všechny jmenované firmy se potom v únoru t.r. připojily k textu dopisu na ministerstvo financí, jenž vyjadřoval přání neměnit současnou právní úpravu loterií. Česká loterní komora však jako samostatná právnická osoba dosud nevznikla. Osobně očekávám, že by se tak však mohlo stát do konce tohoto roku.

TZ:
Na poslední schůzi signatářů prý zazněla myšlenka o potřebě výuky her na vysoké škole. Co je na tom pravdy?

I.Kasal:
Na lednové schůzi signatářů skutečně zazněla informace o zahájení výuky herního práva na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni. Přednesl ji vedoucí katedry správního práva pan dr. Kramář, který přítomné seznámil s celý projektem. Jedná se o jednosemestrální předmět "Herní právo" zakončený regulérní zkouškou. Výuka začala dne 6. března a pokračovala dne 13. března přednáškou o historii loterií. Protože jsem se tomuto tématu věnoval osobně, mohu konstatovat, že mne velmi mile překvapil zájem studentů o uvedený obor. Myslím si proto, že záměr vyučovat herní právo ve více semestrech je potřebný. Předmětu se však nebude věnovat jen jmenovaná univerzita. Vyučovat se bude i na jedné ze soukromých vysokých škol, která projevila zájem o výuku všeho, co je s provozem loterií spojeno, tedy nejen práva.