Něco o budowwwcnosti
Přečetli jsme za Vás...
O té nejbližší i o té vzdálenější: internet samotný i technologie tvořící jeho kostru se stále vyvíjejí: Co nás čeká v budoucnosti? Tu a tam slále ještě narazíme na projevy dětských nemocí, nezkušenosti či prostě nepříliš vydařeného směru vývoje. Internet je zkrátka stále ještě prakticky v plenkách, i když už opravdu dokáže nabídnout leccos. Leccos ve srovnání s dobou vzdálenou jen několik let nazpátek. A co můžeme na webových stránkách čekat?
Jednoduše řečeno cokoli. Internet je právem považován za médium, spíše mu však sluší termín multimédium. Prolínání textů, obrazu, zvuku a videa v takové míře nemá obdoby. Ještě před pár lety víceméně fantaskní vzhlížení k období, kdy dvojitá véčka nahradí televizi a rozhlas, se nyní mění v pouhé konstatování neodvratitelného faktu. Současnost je na nové technologie velmi bohatá, s obrazem, zvukem, videem, ale i zdánlivě prostým textem je možné zacházet mnoha různými způsoby. Pro všechny beze zbytku je ale důležité to, zdali se jim podaří stát se všeobecně uznávanými standardy, nebo jestli
dosáhnou takové míry popularity, že se vlastně samy stanou nepsanými standardy. Právě tak se oddělí zrno od plev a ukáže jasný směr pro tvůrce, ale i návštěvníky webových stránek. Zde je několik příkladů toho, s čím se s největší pravděpodobností budeme setkávat stále častěji. V současnosti se webové stránky vytvářejí v tzv. hypertextu alias HTML. Svým způsobem jde o prostý nástroj, který k tomu, aby stránky mohly využívat dynamické, databázové či multimediální rozšíření, potřebuje další technologie. Samotné HTML také není příliš vstřícné složitějším designérským nárokům, takže na jeho pokročilejšího nástupce čeká kdekdo. Řešení se jmenuje XML - eXtended Markup Language. Je sice mnohem složitější na pochopení, ale srovnatelně silnější v kramflecích a univerzálnější. Na rozdíl od HTML, jehož stavba je pevná a neměnná, umožňuje webdesignérům vytvářet vlastní tagy, tedy konstrukční prvky. To kromě mnoha jiných výhod nesmírně zlepší možnosti vyhledávání informací. Že nejde jen o tohle, vás přesvědčí třeba český web www.kosek.cz/clanky/xml/ a anglický www.xml.com.
Z XML vychází také vpravdě unikátní grafický formát SVG - Scalable Vector Graphics. Jeho právě se rodící standardizace má potenciál k tomu, aby se vizuální složky webových stránek doslova přes noc zásadně proměnily. Jde totiž o to, že na rozdíl od současných předem připravených statických obrázků může grafika v podání SVG být "živá", může adekvátně reagovat na požadavky konkrétního návštěvníka, chovat se podle určitých pravidel, měnit se a vytvářet jaksi za pochodu. Dalším z potenciálních šlágrů jsou technologie e-Vue, které se zaměřují také na video, zvuk i virtuální realitu. Technickými podrobnostmi vás zatěžovat nebudeme, důležité je ale to, že vše vychází z renomovaných standardů MPEG-4. Grafika využívající této technologie je mimořádně nenáročná na přenos dat. Oproti stávajícím formátům JPG a GIF stačí i při znatelně lepší kvalitě jen nepatrné zlomky dat. Totéž platí i u videa, které navíc oplývá nebývalou měrou interaktivity. Více, včetně poutavých důkazů skvělých parametrů této technologie, najdete na www.e-vue.com.
To nejdůležitější nakonec - co budete muset udělat pro to, abyste dokázali novinky v technologiích přijmout za své, abyste s nimi uměli pracovat? Nic mimořádného. Vše obstarají prohlížeče. Často dokonce vubec nebudete tušit, že se pod vizuálně
přitažlivou slupkou děje něco do té doby nepříliš obvyklého. Prostě pohoda.
|