Dvě asociace pod jednou střechou
Valná hromada rozhodla o postavení kuželek a bowlingu v rámci společného svazu
Začátek června 2001 vejde do dějin kuželkářského sportu. Na valné hromadě Českomoravského kuželkářského svazu v Praze se uskutečnily nejen volby nových orgánů svazu, ale velice důležitým bodem bylo projednání návrhu nových stanov, volebního a jednacího řádu. U jednoho stolu zasedli společně delegáti kuželek a bowlingu. Až do okamžiku zahájení valné hromady byl bowling součástí Českomoravského kuželkářského svazu. Jeho dynamický rozvoj v České republice v posledním období a rozřířením členské základny a klubů se vytvořily podmínky k tomu, aby také bowling měl samostatný a řádně zvolený orgán.
Celé jednání Valné hromady mělo velice konstruktivní charakter. Již v samém úvodu místopředseda ČSTV Ing. Pavel Kořán sdělil delegátům Valné hromady zásady po činnnost dvou volených orgánů pod jednou střechou. Využil zkušeností z jiných sportovních odvětví, kde nastala podobná situace a v současné době svazy v nových podmínkách již pracují. Velice důležitá byla informace o přidělování finančních prostředků ze zdrojů Sazky, a to nejen na nejbližší měsíce, ale také na celé funkční období. Proto také delegáti - kuželek a bowlingu - zvolili společnou cestu.
Podrobně a věcně se hovořilo o návrhu stanov, které předložil ČMKS a také o návrhu změn ke stanovám od Městského svazu kuželek Brno. Celá řada připomínek od zúčastněných delegátů se očekávala, protože došlo k velkým změnám oproti stávajícím
stanovám.
Zásadní změnou je vytvoření dvou orgánů České kuželkářské asociace (ČKA) a České bowlingové asociace (ČBA), které budou zastoupeny v nejvyšším orgánu - v České kuželkářské a bowlingové federaci (ČKBF). Valná hromada bude ČKBF svolávána
jednou za dva roky. Revizor bude uskutečňovat revize hospodaření všech orgánů ČKBF. Kuželkářské a bowlingové oddíly jsou povinny řídit se v oblasti vlastní sportovní činnosti těmito stanovami a dalšími předpisy a nařízeními jednotlivých orgánů a příslušných organizačních jednotek ČKBF, jako například Disciplinárním řádem, Pravidly, Soutěžním řádem, Rozpisy příslušných mistrovských a nemistrovských soutěží a Hospodářskými směrnicemi, které mají přímý vztah ke sportovní činnosti.
Všechny připomínky byly řádně projednány a po schválení doplněny do návrhu stanov. Celkem bylo pozváno 113 delegátů s hlasem rozhodujícím, přítomno 107 (94,6 %). Schválení stanov bylo jednomyslné - 107 hlasů, volebního řádu VH 105, dva proti, jednacího řádu VH 107 hlasů.
V průběhu Valné hromady ČMKS jsme oslovili několik delegátů, kteří nám sdělili své dojmy a připomínky.
Petr Marek (předseda komise rozhodčích):
Jednotlivé oddíly přistoupily k projednávané tématice různě. Účelnější by bylo sdělit předem připomínky; takto jejich projednávání zabralo na Valné hromadě dost času. Pozitivní byla vysoká účast, nyní budeme čekat jak se nové orgány ve své činnosti prosadí.
Miroslav Adámek (trenér juniorek ČR):
Trochu jsem s průběhem této Valné hromady zklamán, čekal jsem kvalitnější diskusi. Hovořilo se o mládeži, diskutovalo se o povinnosti mít mládežnická družstva. Jsem přesvědčen o tom, kdyby to byla jen dobrovolná záležitost, tak by řada klubů mládež vůbec neměla. A to by byla pro kuželkářský sport velká škoda.
Antonín Cihlář (dlouholetý zkušený funkcionář):
Oceňuji kvalitní řízení Valné hromady Jiřím Johnem. Vladimír Tlamka neměl ve volbách na nejvyšší funkci konkurenta, jeho postavení v současné době v kuželkářském sportu je pevné.
Karel Řízek (Děčín):
Rozjezd Valné hromady působil zmatečně, ale po vystoupení místopředsedy ČSTV Pavla Kořána nastalo již konstruktivní jednání.
Naďa Dobešová (česká reprezentantka):
Doufám, že elán všem vydrží do dalších měsíců.
J. Marval (bowling - Řevnice):
Vztahy se vyjasnily; teď bude rozhodující kvalita naší práce. Je dobře, že máme všichni střechu nad hlavou. Kuželkáři podali před čtyřmi roky prvním zájemcům o bowling pomocnou ruku, hlavně Jiří John, byla to záslužná práce.
Jaroslav Velíšek
|