Trh zábavy
6/ČERVEN 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Mistrovství České republiky ČMBS-2001
Karambol - poolbilliard - snooker - ruská pyramida
Místo konání: výstava Svět zábavy 3.-5. května 2001

Ano, nemýlíte se, čtete správně. MČR v poolbilliardových disciplínách neskončilo finálovým dnem v Karlových Varech. Do výčtu jmen mistrů republiky pro rok 2001 scházeli mistři ČR ve všech karambolových disciplínách na velkém stole a finálový turnaj ve snookeru. Navíc, letošní rok je premiérovým pro MČR dvojic a hlavně díky panu Hovorkovi, i o nultém MČR v Ruské pyramidě. Tak to všechno se odehrálo na pražském Výstavišti u příležitosti výstavy "Svět zábavy". Motorem této velkolepé akce byl pan Štěpán Hovorka. Dakázal nemožné, sám dohodl podmínky (věřte, nebylo to jednoduché), zařídil prostor, jeho firma Billard Centrum Praha postavila na Výstavišti čtyři velké karambolové stoly, snooker a stůl na ruskou pyramidu. Poolové stoly zde postavila firma K & V Billiard Dvůr Králové. Monstrózní akce, jediná svého druhu u nás, v Evropě i na světě. Všechny kulečníkové disciplíny pod jednou střechou v jeden čas. I když se našla spousta skeptiků a celou akci poznamenalo souběžné poolbilliardové ME žen v Brně, bylo to opět vynikající předvedení kulečníku veřejnosti. Bylo krásné sledovat, jak přicházejí bezejmení lidé k místu konání. Zastavují se, chvíli se jen tak dívají a pak usedají. Hned je uvítaly karambolové stoly, tam mohli po celé tři dny sledovat mimo jiné i nejzajímavější karambolovou disciplínu - trojband, neboli lidově kvarty. Vedle měli možnost sledovat semifinálové a finálové zápasy v snookeru. Po celou dobu probíhaly zápasy kvalifikace na ruskou pyramidu, které vyvrcholily samotným finále v sobotu. A poolbilliard, posledních osm dvojic, které se kvalifikovaly v dlouhodobé soutěži HA-HA cupu, se utkalo ve svých zápasech v 8 ball. Já vám na těchto řádcích předložím MČR v snookeru, poolbiliardu a ruské pyramidě. Karambol Vám v příštím čísle přinese ředitel sportu karambol Honza Šlechta.

5. mistrovství ČR ve snookeru
   Dlouhodobou kvalifikací pro MČR ve snookeru se stala Snookerová superliga ČMBS. Do ní se kvalifikovalo osmnáct hráčů a soutěž se hrála systémem každý s každým. Po skončení soutěže hrálo prvních osm hráčů MČR. Nejprve se v týdnu před konáním výstavy odehrály čtvrtfinále. Na samotné výstavě se v pátek odehrálo semifinále a v sobotu se hrálo finále.

Čtvrtfinále
Foto z mistrovství
Čtyři nejlepší (snooker 2001), zleva Halamka, Fank, Křenek, Hajdovský
   Jako první odehrál svůj zápas čtvrtý Dominik Halamka a pátý Vašek Helebrant. Halamka byl po celý zápas lepší a povolil Helebrantovi pouze jednu hru. Zápas skončil 4:1 pro Halamku s nejvyšším brejkem 38 bodů. V dalším zápase se střetli třetí Jakub Jelínek a šestý Marek Hajdovský. Zde rozhodla zkušenost, Hajdovský nepodcenil přípravu a nakonec porazil naši poolovou naději 4:1. Hrál soustředěně a využil jakékoli chyby. Dosáhl brejku 25 bodů. Třetí dvojicí, která hrála, byl absolutní jednička u nás Fang Hai Jiang a osmý Martin Hála. Čekal se jednoznačný zápas, Hála vzdoroval pouze první hru a nakonec prohrál 4:0. Fang sice dosáhl brejku pouze 20 bodů, ale za zápas pětkrát! Posledním čtvrtfinálovým zápasem měl být duel dvou hráčů, kteří se střetli i v minulém čtrtfinále, a to Láďa Papež a Lukáš Křenek. Papež minule Křenka překvapil, a tak se čekal tuhý boj. Láďa Papež však ze zdravotních důvodů nemohl zápas odehrát, a tak Křenek postoupil bez boje.

Semifinále
   Hrálo se již na Výstavišti a jako první nastoupila dvojice Lukáš Křenek a Marek Hajdovský. Ze začátku vypadal zápas jednoznačně pro Lukáše Křenka, dokázal to dvěma brejky 38 a 32 bodů. Vedl vysoko 3:1 a nebylo pochyb jak zápas skončí. Pak však došlo k zvratu. Marek začal zarputile bojovat a jak se dostal na stůl, předváděl, že zde není náhodou. Začal se soustředit, dával všechny koule, co dávat měl a nakonec z toho byl stav 3:3 a drama. V této fázi zápasu však Křenek předvedl svou suverenitu a s brejky 31 a 28 bodů rozhodl zápas ve svůj prospěch. Okolo 14. hodiny nastoupila druhá semifinálová dvojice, Fang Hai Jiang a Dominik Halamka. Oba hráli svižný snooker, otevřený. Jak byla možnost brejku, hráli jej. Riskantní hra se dařila předevšim Halamkovi a brzo vedl 2:0. Pak Fang zpomalil a zápas postupně otočil brejky 42 a 38 bodů. V této fázi byl jednoznačným pánem situace na stole. Za stavu 2:2 měl šanci Halamka, ale Fang zlikvidoval jeho 20 bodový náskok v posledním náběhu a vyhrál o 3 body. Za stavu 3:2 pro Fanga nastoupil k rozstřelu Halamka, Fang hned v úvodu zahrál brejk 32 bodů a tím prakticky rozhoďl tento semifinálový zápas ve svůj prospěch. Měli jsme tak i druhého finalistu.

Finále
Foto z mistrovství
Mistr ČR v kvartách Novák
   Předpokládané finále se tedy splnilo. Nastoupili proti sobě Fang Hai Jiang a Lukáš Křenek. Zatímco Fang už má jeden mistrovský titul z roku 1999, Křenek hrál minulý rok poprvé. Jak dopadl jsme psali výše, nyní však byl konečně ve finále. Připomeňme si krátkou snookerovou historii. Vše začalo v roce 1998. Ve finále se střetli Honza Janata a Dominik Halamka. Honza nakonec vyhrál v nevídaném dramatu 4:3 před televizními kamerami. Stal se tak prvním mistrem ČR. V roce 1999 bylo finále opět za přítomnosti televizních kamer, mezi Fangem a opět Dominikem Halamkou. Fang vyhrál v pohledném zápase 4:2. V roce 2000 se střetli dva minulí mistři Janata a Fang. K překvapení všech vyhrál Janata 4:2 a získal tak svůj druhý titul. Letos tedy finále Fang-Křenek. Oba hráli naplno, na Fangovi byla znát naprostá koncentrace na zápas. Oba zahráli v úvodních dvou hrách brejky, Křenek 38 a Fang 42 bodů. Oběma patřila jedna hra a stav byl 1:1. Pak Fang předvedl svou suverenitu a dvě hry nedal Křenkovi šanci. Po brejcích 34 a 39 bodů vedl 3:1 a zápas se zdál být rozhodnut. Křenek však přestal tolik riskovat a začal soustředěně dávat jednu kouli za druhou. Nízkými, ale ale jistými brejky okolo 20 bodů začal otáčet zápas. Najednou byl stav 3:3. Drama vrcholilo, v napjaté atmosfée zahrál Fang brejk 36 bodů a dostal se do vedení o 21 bodů. Na stole byly už jen barevné koule s celkovou hodnotou 22 bodů. Fang ve svém náběhu zbytečně riskoval a místo hry na jistotu volil těžký strk, ve snaze rozhodnout. Nedal a na stole zůstala dohratelná pozice. Fangovi přitom stačilo dát jakoukoliv kouli na stole a vyhrál by. Lukáš Křenek předvedl v tuto chvíli co v něm je a suveréně dohrál čtyři koule na stole a skóre otočil. Získal mistrovský titul o jeden jediný bod. Gratulujeme! Je to pro tento rok Lukášův 3. titul.

Pořadí MČR snooker 2001
1.Křenek LukášBalabuška Praha
2.Fang Hai JiangHarlequ'in Praha
3.-4.Hajdovský MarekBořislavka Praha
3.-4.Halamka DominikHarlequ'in Roudnice
5.-8.Jelínek JakubHarlequ'in Praha
5.-8.Helebrant VáclavHarlequ'in Karlovy Vary
5.-8.Hála MartinBillard Centrum Praha
5.-8.Papež LáďaBillard Centrum Praha

1. mistrovství ČR 2001 poolbiliard dvojic 8 ball
Hlavní sponzor firma NIOBE s.r.o. Roudnice
Foto z mistrovství
Ruská pyramida, zleva Křenek, Hofmann, Hajdovský a Červenka
   Ve finálovém tumaji nakonec startovalo devět dvojic. Devátou dvojicí byla sponzorská dvojice Kučera-Pavlas. V pavouku zkráceného double K.O. vyhráli v prvních kolech favorité. Rodinná dvojice Halamků porazila dvojici Papež-Holoubek 8:4 a poslední vítěze HA-HA cupu Gajdu s Hofmannem dokonce 8:3. Byli tak prvními semifinalisty. Do druhého semifinále se probojovala dvojice Hajdovský-Helebrant. Ti nejprve porazili dvojici Brož-Zeman 8:3 a o postup do semifinále, v obrovském dramatu, dvojici Janata-Gavenčiak 8:7. V B straně o návrat do sernifinále se nakonec střetly dvojice Mašek-Červenka a Fang-Jelínek. Prvně jmenovaní vyhráli 8:3 a postoupili do semifinále k dvojici Hajdovský-Helebrant. Ti v semifinále šli rychle do vedení na 7:2 a vše se zdálo být jisté. Mašek s Červenkou však začali dotahovat, ale udělali chybu až za stavu 7:6. Pět koulí na stole nebylo pro dvojici dvou H překážkou a stůl dohráli. Stali se tak prvními finalisty. Do druhého semifinále k Dominikovi a Pavlu Halamkovým postoupila dvojice Janata-Gavenčiak po výhře nad dvojicí Gajda-Hofmann. V semifinále byl zápas dlouho nerozhodný. Vše však rozhodly rozstřely a nemohoucnost P. Halamky. Ten předváděl jak se nedá nahrát i z nejvyloženější pozice. Gavenčiak-Janata tak postoupili do finále výsledkem 8:5. Ve finále bylo vše jinak. Čekal se velký boj, ale dvojice Hajdovský-Helebrant přistoupila k zápasu ležérně a tak brzo prohrávali 6:0. Hráli nesoustředěně a tak první mistrovský titul získala dvojice Janata-Gavenčiak vysokým vítězstvím 8:2.

Pořadí MČR dvojic poolbilliard 8 ball
1.Janata J. - Gavenčiak M.Balabuška Praha
2.Hajdovský M. - Helebrant V.Bořislavka Praha - Harlequ'in K. Vary
3.-4.Červenka J. - Mašek L.K & V Billiard Dvůr Králové
3.-4.Halamka D. - Halamka P.Harlequ'in Roudnice -
Halamka club Štvanice Praha
5.-6.Fang Hai J. - Jelínek J.Harlequ'in Praha
5.-6.Gajda P. - Hofmann J.Balabuška Praha
7.-9.Holoubek J. - Papež L.Billard Centrum Praha
7.-9.Brož F. - Zeman O.Řipská Praha
7.-9.Kučera P. - Pavlas J.Harlequ'in Roudnice -
Beseda Lovosice

Nulté mistrovství ČR 2001 v ruské pyramidě
Foto z mistrovství
Nejlepší ve volné hře. Zcela vlevo hlavní pořadatel p. Hovorka
   Ruská pyramida, velká neznámá pro mnoho kulečníkových hráčů. Že nějaká kulečníková hra nazvaná Ruská pyramida je, ví málokdo. Pouze zasvěcení vědí, že tato hra se hrála dlouhou dobu pouze v Rusku. Až po roce 1993 zažívá opět rozmach, nejprve v zemích bývalého Ruska. Poté byla několikrát hrána jako ukázková na různých evropských akcích. V minulém roce bylo dokonce první MS v Německu, kterého se zúčastnil i náš Lukáš Křenek. Ten byl na jednom ukázkovém turnaji dokonce třetí, na MS však neuspěl. Tak to byla velmi stručná historie této kulečníkové disciplíny. Nastává otázka, co to vlastně je. Ruská pyramida se hraje na dvanáctistopém stole, stejně velkém jako stůl na snooker. Zjednodušený princip hry je: po rozstřelu může hráč jakoukoli koulí hrát jakoukoli kouli do díry s tím, že do díry může spadnout i hrací koule. Vítězí ten hráč, který zahraje jako první do děr osm koulí. Zdálo by se to jednoduché, ale! Rozdíl oproti snookeru je v průměru hracích koulí a šířky děr do kterých se hraje. Koule mají průměr 68 mm a díry jsou jenom o cca 3 milimetry větší. Kdo hraje trochu kulečník, tak mu musí být jasné, jak je to těžká hra. V kvalifikaci na MČR startovalo celkově 24 hráčů. Celý turnaj řídil Lukáš Křenek, jako nejzkušenější hráč Ruské pyramidy. Zvolil neobvyklou kvalifikaci, jaká se hrála na jednom z turnajů. Každý startující hráč měl pět pokusů a počítalo se nejvíc vnořených koulí. Prvních osm hráčů pak mělo startovat v samotném MČR. Zde se již hrálo systémem jednoduchého K.O. Dlouho byl ve vedení kvalifikace šestnáctiletý Jakub Jelínek. Ten dokonce v jednom z pokusů dokázal zahrát čistou hru, což znamená osm koulí po sobě. Celkově nahrál v pěti pokusech 16 bodů. Vedl však jen do chvíle, než ke stolu přistoupil Josef Červenka. Ten prokázal velký cit pro tuto hru a v podstatě i myšlení. Zahrál na pět pokusů plných 20 bodů a na MR startoval z prvního místa. Celé MR se hrálo na tři vítězné body. Nejlepší hráč kvalifikace, Červenka, porazil svého spoluhráče z klubu Maška 3:1. Jeho soupeřem v sernifinále se stal Jirka Hofmann, když porazil Helebranta rovněž 3:1. 3:1 vyhrál Lukáš Křenek nad Petrem Gajdou a do semifinále se k němu probojoval Marek Hajdovský, když stejným výsledkem, tak jako skončily ostatní zápasy, porazil Jakuba Jelínka 3:1. V semifinále nejprve porazil Hofmann v moc hezkém zápase Červenku 3:2 a dostal se do finále, kde se dočkal Lukáše Křenka. Ten si zopakoval s Markem i Hajdovským snookerové semifinále a vyhrál i zde těsně 3:2. Jako jasný favorit hrál i ve finále. Jirkovi Hofmannovi nedal moc šancí a vyhrál 3:1. Lukáš Křenek tak přidal k dvěma poolovým titulům v 14.1 nekonečné a k 8 ball i titul ve snookeru a Ruské pyramidě. Stal se tak nejúspěšnějším hráčem této sezóny.

Pořadí MČR Ruská pyramida
1.Křenek LukášBalabuška Praha
2.Hofmann JiříBalabuška Praha
3.-4.Hajdovský MarekBořislavka Praha
3.-4.Červenka JosefK & V Billiard Dvůr Králové
5.-8.Jelínek JakubHarlequ'in Praha
5.-8.Helebrant VáclavHarlequ'in Praha
5.-8.Gajda PetrBalabuška Praha
5.-8.Mašek LáďaK & V Billiard Dvůr Králové

Pavel Halamka

 Logo Billiard info