Výherní automaty - Průmysl i zábava
Výňatek z knihy nakladatelství Olympia Praha 1999, Edice Sazka, autor: Ivo Kasal
Výherní automaty - 100 let historie v Evropě a v českých zemích
Evropa - Od mechaniky k elektronice
Z evropské mapy výrobců výherních automatů:
Jac van Ham Nizozemí
V roce 1955 začal J.P. van Ham s opravami a později i s provozováním hracích skříní. Všechny aktivity měly zpočátku řídící středisko v garáži jeho soukromého domu ve městě Tilburg na jihu Nizozemska poblíž Eindhovenu. V roce 1958 oficiálně založil společnost Jac van Ham.
Začátkem sedmdesátých let si objem aktivit vynutil přestěhování do větších prostor. V této době již van Ham samostatně stavěl zesilovače a další zvukové příslušenství a opravoval a provozoval hrací a výherní automaty dovážené do Nizozemska z Británie. Van Ham dovážel automaty hlavně od výrobce JPM, jehož oficiálním distributorem se hned v roce 1972 stal. Příjmy z obchodu s výherními automaty mu umožnily převzetí dalších fungujících společností, které všechny i nadále provozoval pod jejich původními originálními názvy.
V letech 1982-1984 se společnost přestěhovala do současných prostor, které již dovolily rozvinout všechny aktivity, neboť budovy byly vybaveny všemi nezbytnými moderními zařízeními nutnými pro výrobu. V dílnách spatřily světlo světa také videoboxy, úspěšně na trh pod značkou Royal Video. Modely jako Royal Video Special a Royal Video Action jsou dodnes stále k vidění po celé Evropě.
Rok 1986 byl stěžejním rokem pro vývoj společnosti. Nizozemský zákon konečně akceptoval výherní automaty, což znamenalo skutečný boom v domácím automatovém průmyslu.
|
PHOENIX Hra Jac van Ham, hardware JPM |
V roce 1989 se aktuální vývoj herního softwaru obrátil od JPM k firmě Jac van Ham. Softwaroví inženýři potvrdili, že jsou schopni vyvinout hry, které by respektovaly požadavky každé země, a to lepším způsobem, než dosud činili ve Velké Británii. Ukázalo se, to bylo šťastné rozhodnutí, protože obrat z automatů modifikovaných van Hamem jasně překročil obrat z modelů britských. Od té doby Jac van Ham vyvíjel a distribuoval automaty, zatímco JPM je jen sestavovala.
Aktivity v oblasti provozování a obchodu rostly a na začátku 90. let mohla tedy firma vykročit do zahraničí, a to do tehdejšího Československa. Po slibném startu s jen nepatrně upravenými použitými automaty Jac van Ham vyvinul legendárního PHOENIXE, určeného speciálně pro relativně nové východoevropské trhy. Z Phoenixu se stal obrovský hit a v roce 1993 byla v Praze založena firemní pobočka. Při dalším vývoji automatů pro nové trhy byly brány do úvahy typické místní zvyky a finanční situace, což firmě přineslo obrovský úspěch nejen v Česku. Po Phoenixu následovalo mnoho dalších úspěšných modelů, které společnost nesporně vynesly na špičku evropských výrobců. Vedle tohoto přístroje na sebe upoutaly pozornost např. JOKERS 300 (1994), MAGIC 300 (1995), DAYTONA 300 (1995), KING TUT (1996), ELDORADO(1996), PLAY OFF (1997), MAGIC STAR (1998). Brzy následovaly další země a byly založeny firemní pobočky v Německu, Řecku, Francii, Belgii a později v Maďarsku.
Plány na spojení s britskou JPM vzaly kolem roku 1995 za své a obě společnosti se rozhodly, že v budoucnosti půjde každá svou cestou a vstoupí na nové trhy samostatně. Oficiální ukončení spolupráce se uskutečnilo až na konci roku 1998. Za nové situace firma Jac van Ham vyvinula a vyrobila první přístroj v roce 1996 - byl to pětiliniový JOKERS. Tento první válcový automat otevřel nový trh v Maďarsku, pro které byl určen, a vytvořil základ stále pevné vedoucí pozice firmy v daném teritoriu. Později byly vyvinuty a vyráběny automaty pro Itálii, Španělsko, Rusko a některé pobaltské země, všechny se prodávaly pod značkou Royal. Pro trhy v Nizozemsku, Německu a Česku platila dohoda JPM/JVH až do konce roku 1998.
Na konci roku 1998 oficiálně skončilo pětadvacet let spolupráce s JPM a Jac van Ham vstoupil se svými prvními samostatně vyvinutými a vyrobenými modely i do "dřívějších zemí JPM/JVH", tedy Nizozemska, Německa a Česka. Ve stejné době změnil Jac van Ham značku Royal na novou značku Cretus, kterýžto latinský výraz lze přeložit nejen jako "zrozený, přibývající, zmohutnělý", ale i jako "úspěšný". Značku Cretus dnes nesou všechny výrobky firmy Jac van Ham, které se prodávají v Evropě.
Další změny se ve společnosti uskutečnily 1. ledna 1999. J.P. van Ham odstoupil z pozice generálního ředitele holdingu a stal se předsedou dozorčí rady. Holding nese jméno JVH gaming a samostatné divize byly přejmenovány tak, aby byla jasná jejich příslušnost podle činností.
JVH gaming zaměstnává asi 320 lidí a je činný v 10 evropských zemích.
JPM Velká Británie
Firma JPM International byla založena v r. 1972 a do r. 1998 byla určitým způsobem svázána s nizozemskou firmou Jac van Ham. V letech 1972-1989 vyvíjely obě firmy společně jak hry a software, tak samotné přístroje, tedy hardware. Od r. 1989 také byly hry dodávané firmou Jac van Ham montovány do kabinetů firmy JPM. Zobrazené stroje jsou kompletním výrobkem firmy JPM.
Společnost JPM se také proslavila vlastní technologií I.M.P.A.C.T. Průlomovým automatem byl přístroj GIVE US A BREAK, který využíval celé řady jedinečných prvků, jaké se dosud na trhu neobjevily. Hlavní myšlenka tohoto automatu, tedy téma rozhlasových pořadů s otázkami posluchačům, vedla k okamžitému a obrovskému úspěchu a následně také k ceně londýnské výstavy ATEI za nejlepší výrobek v období 80. let. Po desetiletí pak JPM opět vyvolala revoluci, když uvedla MONOPOLY SWP. Tento automat se na trhu také díky nové technologii tzv. touch screen (dotykové obrazovky) a obrovské zásobě otázek, co do objemu naprosto nesrovnatelnou s předchozími modely. Od r. 1999 firma nastoupila samostatnou výrobní cestu nezávislou na nizozemské společnosti Jac van Ham.
|
|
Super Stepper |
The Hit |
|