TABÁKOVÉ NEŘESTI

doutniky

Doutníky a vhodný drink

Ideálním společníkem k zapálenému doutníku je dobrý, nejlépe alkoholický drink. Doutník a alkoholický nápoj může tvořit velmi dobrou kombinaci pro příjemný večer. Výběr vhodné kombinace je vždy individuální záležitostí, ale vyzkoušená a doporučená kombinace může rozšířit vaše obzory.

K ručně dělaným vlhkým doutníkům z Dominikánské republiky doutníkoví experti doporučují místo zákusku suché portské. Jemné doutníky Stanislaw Robusto, Don Diego, Bock Torpedo či Leon Jimenes No. 4 budou mít příjemnou sladce kořeněnou chuť i aroma, pokud se při kouření rozhodnete pít portské. Sladké portské navíc umocní zážitek z plného kouře vašeho oblíbeného doutníku.

Koňak
Koňak je snad nejpopulárnějším doplňkem kvalitního doutníku. Koňak se stejně jako doutník vychutnává na patře. Doutník a koňak jsou natolik tradiční kombinací, že roku 1993 měl Dunhill na toto téma vytvořenou celou kampaň. Koňak je destilovaná a zrající brandy, ale neměl by být nazýván koňakem, pokud není vyroben ve specifické jihozápadní oblasti Francie. U koňaků, stejně jako u doutníků je důležitá doba zrání. Francouzský koňak chutná po vanilce a má sladší chu, která je odvozená od doby zrání v dubových sudech. Výborně se proto doplňuje s doutníky s plnou a jemnou chutí, především z Dominikánské republiky. Kdo dává přednost výraznější chuti, může sáhnout po kubánské výrobě, například doutníky Cohiba Robusto či Monte Christo No. 4 budou mít dohromady s koňakem výbornou sladší chuť. Pokud ke koňaku a doutníku přidáte ještě kávu, dostanete kombinaci, které Francouzi říkají "tři C" (Cofee, Cognac, Cigar), tedy káva, koňak a doutník.

Whisky
Dostáváme se k těžším nápojům. Mnoho kuřáků má v oblibě single malt whisky. Jsou klasickým příkladem, jak různá půda a klimatické podmínky může výrazně ovlivnit chu, stejně jako u tabáků, ze kterých se doutníky vyrábějí. Single malt whisky jsou vyráběny vlastními individuálními destilériemi a každá z nich prohlašuje, že právě ta jejich whisky je ta nejlepší. Existuje více než sto druhů těchto whisek. Někdo dává přednost Laphroaig, která snese společnost jemného a krátkého doutníku Orient Express Corona, jiný dá přednost plnější desetileté Glenmorangie ze skotské oblasti Highland v kombinaci s doutníkem Stanislaw Torpedo. Další otázkou, kterou si každý milovník těchto lahodných moků musí zodpovědět, je Skotsko či Irsko.

Skotská whisky, která je vyráběna z dvakrát destilovaného a kouřem sušeného ječmene, má konečnou kouřově bohatou chuť velmi podobnou chuti doutníku. Ke skotské whisky je vhodnější volit doutníky silnější a intenzivnější chuti, především kubánské provenience, například Romeo y Julieta No. 2, Montechristo No.3,

Cohiba Siglo VI a mnohé další. Irská whisky je na rozdíl od skotské jemnější, nemá takové kouřové aroma. Říká se, že irská whisky voní po rozkvetlé louce, proto bychom měli sáhnout po jemnějším, mírně kořeněném doutníku, který má ovšem plnou chu. Právě takovým doutníkem je premium doutník Peterson vyráběný v Dominikánské republice nebo doutník Peterson Gran Reserva.

Bourbony
Nejznámější doutníkový časopis, americký Cigar Aficionado si nechal testovat v restauraci Louisville Seelbach Hilton bourbony a doutníky. Poměřovalo se celé spektrum doutníků od lehkých až po plné chutě bourbonů a jejich podobnost s chutí doutníků. Z testů vyplynulo, že například Four Roses s jemnou chutí medu, anýzu, vlašských ořechů a karamelovým nádechem byl umocněn chutí doutníku Montechristo No. 2, který k celkové chuti přidal ještě bylinný nádech. Doutníky, které byly jemnější, byly převálcovány chutí bourbonu, například u bourbonu Jack Daniels Single Barell. Proto je s bourbony vhodnější sáhnout po silnějším a plnějším doutníku jako je například Peterson Robusto či Hoyo de Monterrey, Stanislaw Black Line. Obecně je dobré si zapálit doutník kubánské, honduraské nebo i nikaragujské výroby nebo dvakrát fermentované doutníky barvy maduro.

Rum a jiné mezinárodní nápoje
Oblíbeným nápojem hlavně v karibské oblasti je rum, a to především bílý. U nás je nejznámější Bacardi a Havana Club. Míchané nápoje s mátou, cukrovou třtinou, citrónem a rumem jsou vítaným osvěžením nejen na Kubě, ale i v celé karibské oblasti. Proto můžeme sáhnout jak po doutníku kubánské výroby, tak i z Dominikánské republiky, například doutníku Stanislaw Robusto, Don Diego a podobně.

Kdo holduje Mexiku a tequille, ten by měl zkusit štěstí s mexickým doutníkem jakým je například Santa Clara.

Pokud se neodvažujete koupit si dražší ručně vyrobený doutník, můžete zkusit lacinější doutník vyráběný strojově. Měl by však být vyroben ze 100% tabáku.

Ke kávě se tvarově, chutí i velikostí budou hodit kratší ochucené doutníčky jako jsou například Aromas nebo Villiger Premium Vanilla, Honey a Mocca.

Rada na závěr zní, nebojte se experimentovat. Sváteční chvíle relaxace při doutníku a vašem oblíbeném nápoji vás příjemně naladí a prozáří šeď vašich všedních dnů.

pokračování příště

Michaela Koláčková
foto: Rostislav Čuřík