TABÁKOVÉ NEŘESTI

doutniky

Klíč ke kvalitnímu doutníku

Výslednou chuť doutníku ovlivňuje několik faktorů, zejména jaký tabák se použil na výrobu, jaký typ doutníku byl zkonstruován a jaká byla doba jeho zrání. Pokud jste tedy již zkušení kuřáci a víte, co máte rádi, pak je ideální vybrat si ten nejlepší doutník ve své kategorii. Někdy i vynikající doutník nemusí být zrovna ten nejdražší.

Než vejdeme do prodejny, měli bychom se rozhodnout, při jaké příležitosti a kdy budeme doutník kouřit. Pro kouření přes den si raději koupíme krátké doutníčky, které kouříme 10-15 minut. Pokud si chceme doutník vychutnat a budeme mít dostatek času, zvolíme kvalitní doutník s dlouhou náplní, který můžeme vychutnávat i 50 minut, záleží vždy na velikosti doutníku. "Premium" doutníky, které jsou nejoblíbenějším typem všech milovníků doutníků, mohou být vyrobeny ručně nebo částečně strojově. Většina takzvaných "premium" doutníků se produkuje ručně a to buď v Dominikánské republice, Hondurasu či na Kubě. Vyšší kvalita, než je "premium" doutník je "super premium". Tyto doutníky jsou vyrobeny ze speciálního výběru tabákových listů, které jsou použity především na náplně a vázací list. Mohou také zahrnovat speciální tvar, který běžně výrobce nedělá. Takové doutníky najdeme u značek Davidoff, Punch Grand Cru, Santa Damiana a další. Relativně novou kategorií je „výroční“ doutník (angl.- vintage cigar), kdy mluvíme také o "super premium" doutníku. Jedná se o doutník, který obsahuje tabáky z jednoroční sklizně. Vždy se jedná o mimořádně příznivý rok, kdy byly vypěstovány ty nejlepší tabákové listy. Je tomu podobně jako u archivního vína. Tyto super premium doutníky můžeme najít u značky Alfred Dunhill Aged Cigars, Romeo y Julieta Vintage, Juan Clemente Club Selection a další. "Výroční" doutníky jsou vždy označeny na krabici rokem slizně a mají většinou mírně odlišné obaly i prstýnky, než u běžně dodávaných druhů. Patří samozřejmě mezi ty nejdražší doutníky, které můžete sehnat. Prodávají se v limitovaných edicích, třeba i jednou za několik let a je to taková "třešinka" na svátečním dortu u ručně dělaných doutníků.

Jak už bylo popsáno výše, také tvar doutníku má velký vliv na celkovou chuť. Proto si kupte takový doutník, který vám bude chutnat. Rozhodně se nedívejte na to, jestli vám doutník půjde k pleti či zda se perfektně hodí k vaší postavě. Pouze v případě, že se vám například tvar torpeda právě hodí k dokreslení vašeho charakteru v ochotnickém představení, můžete trávit v obchodě s doutníky o čtvrthodinu více.

Obecně platí, že čím je doutník silnější, tím má jemnější chuť a čím je delší, tím chladnější bude mít kouř. Pro opravdové požitkáře je tloušťka doutníku tím hlavním měřítkem. Pokud chcete poznat jak velký může mít vliv tvar doutníku na jeho konečnou chuť, můžete si vyzkoušet malý experiment. Kupte si například Stanislaw Cigars tvar "Corona" a tvar "Torpedo". Nejprve si zapalte Coronu a vychutnávejte chuť a snažte se ji zapamatovat. Potom si dejte menší časovou pauzu a šálek dobrého čaje. Až vám odplyne z jazyku chuť doutníku, zapalte si Torpedo. Budete překvapeni, jak moc se mění intenzita chutě s tvarem doutníku, přestože se jedná o stejný tabák. Pro začátečníky bude vhodnější robustnější a kratší doutník. Ideální je například tvar "robusto", přibližně 13 cm dlouhý a 2 cm široký. Tenké doutníčky mají obvykle intenzivnější a silnější chuť, někdy až štiplavou.

Méně zkušený kuřák by měl sáhnout po doutníku s jemnějším tabákem. To znamená vybrat si doutník se světlým krycím listem. U vlhkých doutníků se většinou používá světlý tabákový list odstínu "Connecticut". Měli bychom mít na paměti, že krycí list ovlivňuje až z dvaceti pěti procent celkovou chuť doutníku. U suchých doutníků vyráběných v Evropě, převládá krycí list ze Sumatry nebo z Brazílie. Doutníky obalené krycím listem ze Sumatry budou světlejší a jemnější než doutníky s tmavým krycím listem brazilským. V evropských státech dávají přednost 'Sumatře", jinde je poměr "Sumatra" versus "Brazílie" vyrovnán.

Méně zkušený kuřák by měl volit tvar Robusto či tvar Corona, doutník vyrobený nejlépe v Dominikánské republice, ale se světlým krycím listem.

Jestliže nechceme investovat tolik peněz za ručně balený doutník, zvolíme si strojově vyráběný. Nejlépe typ Corona se světlým krycím listem ze Sumatry. Lépe je zvolit si takový doutník, který je vyroben ze 100% tabáku.

Doutníky a doutníčky, které jsou s krátkou náplní (jmenujme například Villiger Premium, Tobajara) se uchovávají v suchu a vydrží při nezměněné kvalitě i 10 let. Proto je bez obav můžeme kupovat v kterékoliv trafice či u benzinové pumpy. Jinak je tomu u vlhkých doutníků. Tyto doutníky byly vyrobeny v subtropickém prostředí. Takové doutníky by se měly uchovávat při pokojové teplotě a ve vlhkosti kolem 70%. Pokud jsou ponechány volně, doutníky seschnou, popraskají a ztratí svou chuť. Proto vlhké doutníky nakupujte pouze v prodejnách a restauracích, kde jsou zvlhčovány v tzv. humidorech. U doutníku, který je individuálně balený v celofánu, máte větší záruku, že nebude popraskán či jinak poškozen při nešetrné manipulaci. O správné vlhkosti se rychle přesvědčíte tím, že mírně mezi dvěma prsty stlačíte ten konec doutníku, který se zapaluje. Pokud se pružně vrací je v dobrém stavu. Kvalitně skladovaný doutník by měl být na první pohled mazlavý, až olejový (olej se vylučuje z tabáku při 70-72% vlhkosti).

pokračování příště

Michaela Koláčková
foto: Rostislav Čuřík