Spam: nová epidemie internetu

Své epidemie má stejně jako reálný svět kolem nás i svět virtuální. Kromě virových záplav uživatele internetu sužuje nevyžádaná elektronická pošta, takzvaný spam. Podle odhadů některých specialistů se pohybuje podíl spamu na celkovém počtu posílaných e-mailů až kolem 80% a má se dále ještě zvyšovat. Podle odhadů Mezinárodní telekomunikační unie způsobuje spam světovému hospodářství škody ve výši 25 miliard dolarů ročně.

I přes ochranné programy pro počítače a přijímání nových zákonů na potírání spamu se šíření nevyžádané pošty nedaří zastavit. Autoři spamů čili spammeři jsou stále o krok před vývojem ochranných technologií; dali dokonce vzniknout celému odvětví prodejců antispamových filtrů, kteří se snaží držet krok s jejich nejnovějšími triky.

Spam po Česku

Podle firem, jež provozují webové e-mailové služby zdarma, je podíl nevyžádaných zpráv na světovém e-mailovém provozu zhruba osmdesátiprocentní. "Tento podíl se za poslední rok na našem serveru zvýšil minimálně o 50 procent", říká Martin Klofanda, marketingový manažer serveru Atlas.cz. "Ti, kteří jsou nejvíce závislí na e-mailu, jsou nejvíce postiženi nevyžádanou poštou", dodává Ivo Lukačovič, výkonný ředitel serveru Seznam.cz.

Češi se však mohou proti těm, kteří nevyžádanou poštu rozesílají, bránit. Loni na podzim začal platiti zákon, který přesunul možnost ukládat pokuty za nevyžádaná obchodní sdělení na Úřad pro ochranu osobních údajů. Zákon však nepostihuje ty, kdo e-mail zneužívají k rozesílání politické či náboženské reklamy. "Celkový počet stížností, které obdržel úřad k 21. únoru 2005, dosáhl 414. Úřad tyto stížnosti prošetřuje", sdělil v on-line rozhovoru serveru Technet.cz předseda úřadu Karel Neuwirt. "V České republice spammeři nebudou trestáni soudem, ale úřad jim může udělit správní sankci, která může dosáhnout výše 10 milionů korun", řekl předseda o způsobu postihu. Zatím však žádný případ do této fáze nedospěl.

Pravomoc úřadů se omezuje pouze na Česko. "Úřad však spolupracuje s obdobnými orgány v rámci EU", doplňuje. Těm také může připadnou stížnost postoupit.

Největší rozesílatelé spamu se však nacházejí ze českými hranicemi. Podle výzkumu společnosti Sophos patří mezi nejčastější zdroje spamu Spojené státy, jižní Korea a Čína.

Jak se chránit

Zlatým dolem spammerů jsou seznamy elektronických adres, které uživatelé sami zadávají při objednávání některých služeb nebo výhod.

"Internet je plný nabídek typu, zadejte e-mail, pošleme vám na něj heslo pro přístup na tyto stránky zdarma". Ve skutečnosti ale přístup zdarma není. Namísto penězi platíte svou e-mailovou adresou," říká Tomáš Přibyl, nezávislý konzultant v oblasti technologií. "Jakmile se jednou na podobný seznam dostanete, už nikdy z něj nedokážete svoji adresu odstranit."

Pokud jste se však již do takové databáze dostali, nezbývá vám, než se začít aktivně bránit. K tomu slouží speciální software, takzvané antispamové programy. Ty většinou spolupracují s e-mailovým softwarem, který k práci s elektronickou poštou užíváte.

"Existuje jedna poměrně jednoduchá metoda filtrování spamu (i když není pro každého). Vychází z předpokladu, že přes 99 procent spamu přichází z amerických adres s kocovkou jako .com, .org, .net apod. Proto si mnozí uživatelé v poštovním klientovi nastaví, že všechny zprávy z těchto domén putují buď do k tomu určené složky, nebo rovnou do koše. Tuto metodu ale mohou používat jen ti, kdo komunikují pouze lokálně a jejichž partneři nepoužívají americké domény jako třeba hotmail.com", uzavírá Přibyl.

Roman Všetečka
MF DNES