Michal Horáček prodal Fortunu
Druhý největší obchod roku vynesl asi sto milionů dolarů.
Známý textař, šéf poroty druhého ročníku soutěže Česko hledá SupesStar a za komunismu černý sázkař koňských dostihů Michal Horáček prodal v úterý 7. 12. 2004 večer sázkovou kancelář Fortuna finančníkům z česko-slovenské skupiny Penta.
"V 17.00 jsem spatřil největší stůl svého života. Patnáct minut na něj nosili dokumenty, dokud nebyl celý pokrytý dvaceticentimetrovou vrstvou papírů. Pak jsme jedenaosmdesát minut podepisovali. V 18.41 jsme se svými společníky nechali otevřít dvanáct lahví sektu Dom Perignon, aby bylo znát, že jsme nebyli žádní troškaři. A tak skončil můj podnikatelský život," líčí Michal Horáček závěrečnou scénu prodeje Fortuny.
Kolik za Fortunu on sám a její další tři zakladatelé dohromady dostali, nechtěl komentovat. Přiznal pouze, že částka se blíží jeho původním představám. Letos v létě Horáček uvedl, že si Fortunu cení zhruba na 100 milionů dolarů, tedy na 2,3 miliardy korun. "Zavázali jsme se, že cenu nebudeme komentovat," doplnil Milan Musil ze společnosti Penta.
Transakce je druhým největším letošním prodejem soukromé firmy v Česku. Více zaplatil jen finančník Zdeněk Bakala s dalšími partnery za ovládnutí dolů OKD.
Se stovkami milionů na kontě si chce Horáček, který byl hlavní majitel sázkové kanceláře, užívat života. "Mám hodně plánů, vadám například novou desku s Petrem Hapkou," říká Horáček, který od začátku příštího roku usedne jako šéf poroty v druhém díle soutěže Česko hledá SuperStar.
Fortuna byla první českou sázkovou kanceláří, Horáček ji založil v květnu 1990. Nyní má 550 poboček a loni v ní lidé prosázeli 3,5 miliardy korun. Kromě toho čtyřlístek podnikatelů v čele s Horáčkem prodal i slovenskou obdobu Fortuny - společnost Terno.
Fortuna před čtyřmi lety ztratila pozici jedničky ve svém oboru, když ji předstihl konkurenční Tipsport. A tomu nyní chtějí finančníci z Penty začít tvrdě šlapat na paty.
Marek Pražák
Ladislav Verecký
MF DNES